Programowanie a robotyka – co mają ze sobą wspólnego?

robotyka a programowanie

Zajęcia z programowania dla dzieci oraz robotyki są coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – uczą logicznego, ale i nieszablonowego myślenia, wspierają umiejętność koncentracji, co przekłada się na wyniki w szkole. Jednak czym różnią się kursy z programowania od robotyki? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jaki rodzaj zajęć warto wybrać na początek.

Na czym polega nauka programowania dla dzieci?

Kilkanaście lat temu programowanie kojarzyło się z tajemną dziedziną informatyki, którą potrafiły przyswoić jedynie najbardziej ścisłe umysły. Obecnie kursy programowania są dostępne dla osób w każdym wieku i o dowolnym stopniu wtajemniczenia. Nawet osoba, która nie miała nigdy do czynienia z programowaniem, potrafi pojąć koncepcję kodowania i postawić pierwsze kroki na ścieżce do zawodu programisty. Po kilku lub kilkunastu miesiącach systematycznej nauki wiele osób potrafi zmienić branżę i trafić do pasjonującego świata IT.

Dzieci powinny rozpocząć swoją przygodę z programowaniem od języków jak Assembly i Python, które umożliwiają im samodzielne tworzenie programówopartych na prostych instrukcjach. Przejrzysta i zrozumiała forma nauki ułatwia zrozumienie zasad kodowania i rozwijanie tej umiejętności na kolejnych etapach edukacji.

Jakie korzyści płyną z nauki programowania?

Programowanie dla dzieci jest bardzo popularne, ponieważ dzieci nie wynoszą z niego jedynie znajomości kodowania. Samodzielne tworzenie prostych gier lub aplikacji rozwija umysł kilkulatka, który chłonie wszystkie informacje jak gąbka, a zdobyte umiejętności potrafi wykorzystać w różnych sytuacjach życia codziennego. Do największych zalet programowania w wieku szkolnym należą:

  • poprawa koncentracji i skupienie na jednym zadaniu,
  • rozwój logicznego myślenia,
  • wykształcenie cierpliwości i wytrwałości,
  • stymulowanie wyobraźni.

Dziecko, które na początku swojej ścieżki edukacyjnej nauczy się ustalać sobie priorytety i nie odpuszczać pomimo niepowodzeń, będzie miało więcej szans na osiągnięcie zamierzonych celów w dorosłym życiu, także w nauce programowania.

W jaki sposób dzieci mogą uczyć się robotyki?

Czy robotyka dla dzieci to tylko układanie klocków? Można tak powiedzieć, aczkolwiek budowanie robota od podstaw to o wiele bardziej zaawansowana zabawa. Przydają się w niej umiejętności zdobyte w trakcie nauki programowania. Na początku uczniowie budują robota według starannie przygotowanych zaleceń. Tę czynność znacznie ułatwia skupienie, wypracowane na lekcjach kodowania. Następnie dzieci zajmują się zaprogramowaniem robota, korzystając bezpośrednio ze znajomości kodu i poszczególnych instrukcji. Nieoceniona jest tu także bujna wyobraźnia, która pozwala wyobrazić sobie gotowy model poruszający się zgodnie z wgranymi instrukcjami.

Zalety płynące z nauki robotyki

Regularne uczęszczanie na zajęcia z robotyki przynosi mnóstwo korzyści każdemu młodemu pasjonatowi technologii. Należą do nich:

  • rozwój umiejętności manualnych,
  • nauka pracy w grupie,
  • stymulowanie kreatywnego myślenia,
  • podniesienie poziomu cierpliwości.

Część z tych umiejętności dzieci rozwijają na zajęciach z programowania, dlatego zajęcia dodatkowe z podstaw kodu zdecydowanie ułatwiają naukę kolejnej dziedziny, takiej jak robotyka.

Programowanie a robotyka – co wybrać na początek?

Wiesz już, czym charakteryzuje się programowanie dla dzieci i dlaczego warto zapoznać dziecko z pisaniem kodu przed rozpoczęciem zajęć z robotyki. Zajęcia z programowania pozwalają zrozumieć sposób, w jaki komputery rozwiązują problemy, dlatego stanowią znakomitą podstawę do płynnego przejścia do świata robotycznych konstrukcji. Lekcje kodowania są także solidną bazą do rozwijania cech charakteru przydatnych każdemu pasjonatowi robotyki.

Jeżeli Twoje dziecko niechętnie reaguje na Twoją propozycję dotyczącą zapisu do szkółki programowania i chce rozpocząć swoją przygodę z technologiami od konstruowania robotów, nie ma w tym nic złego. Musicie jednak pamiętać, że nieznajomość pisania kodu oraz słabiej rozwinięte kompetencje miękkie w pewnym momencie zaczną być uciążliwe. Prędzej czy później Twoje dziecko będzie musiało nadrobić kluczowe umiejętności, co może zniechęcić je do dalszej nauki robotyki.

Prawdopodobnie za kilkanaście lat większość młodych osób będzie znać podstawy przynajmniej jednego języka programowania, więc zajęcia prowadzone przez Instakółko będą doskonałym wyborem dodatkowych lekcji rozwijających umysł Twojego dziecka. Kursy z języka Assembly lub podstaw Pythona poszerzą wiedzę zdobytą przez pociechę w szkole, lub wprowadzą w zupełne podstawy kodowania. Twój kilkulatek już na pierwszej lekcji ma szansę zarazić się pasją do programowania od naszych instruktorów. Wszystkie umiejętności zdobyte na kursach szkoły programowania Instakółko zaprocentują w przyszłości, a wspólna nauka z innymi dziećmi pozwoli nawiązać nowe, wspaniałe znajomości.