Porady dla początkujących programistów

Programista to wymarzony zawód wielu z nas. Wiąże się on jednak z posiadaniem szczególnych umiejętności. Można je nabyć kilkoma sprawdzonymi sposobami. Jak zacząć programować? Jak zostać programistą? Poznaj nasze wskazówki.

Learning by doing – ucz się, programując

Nikt nie nauczył się programować wyłącznie z książek. Od samego początku przygody z programowaniem nastawiajmy się na praktyczne rozwijanie umiejętności. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego na kursach programowania warto zwrócić uwagę, czy szkoła stawia na praktyczne ćwiczenia.

Programowanie dla dzieci wiąże się z układaniem logicznych bloków i próbach zrozumienia zasad programowania. Dorosłe osoby mogą śmiało wybrać dowolny projekt i uczyć się poprzez poszukiwanie rozwiązań przedstawionych problemów.

W obu przypadkach jednak uczymy się programowania przez praktykę. Nie ma lepszej metody, niż pisanie kodu.

Skup się na jednym języku – staraj się go dokładnie poznać

Zasady programowania w różnych językach, w pewnym stopniu pokrywają się ze sobą. Warto więc poznać dobrze na początek przynajmniej jeden z nich.

Kursy programistyczne dla dzieci opierają się o proste, edukacyjne języki, jak np. Assembly, którego uczymy na naszych kursach programowania dla najmłodszych.

Starsze dzieci, znające podstawy, mogą skłonić się w kierunku programowania w Python czy C++.

Wybierz metodę nauki – samodzielnie, a może dedykowany kurs programowania?

Samodzielna nauka programowania jest niezwykle trudna. Tym bardziej, jeśli mówimy o rozpoczęciu nauki przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym. O ile niektórzy są w stanie zmusić się do systematycznej nauki z książek lub filmów na YouTube, o tyle dla większości z nas, a już na pewno dla dzieci, dedykowany kurs programowania będzie lepszym wyborem. Nasze pociechy nie potrafią jeszcze skupić uwagi w taki sposób, jak dorośli. Nie mają też umiejętności systematyzowania przyswojonej wiedzy. Dobrze skonstruowany kurs programowania dla dzieci taki jak https://instakolko.pl/ w przemyślany sposób łączy zabawę z nauką podstaw programowania. Czas poszczególnych sesji zajęć online uwzględnia wiek dziecka. Jest to niezwykle ważne, aby nauka programowania przebiegała w sposób interesujący dla malucha, a zarazem efektywny od strony merytorycznej.

Programy kursów programistycznych różnią się poziomem trudności oraz programem. Inaczej wygląda bootcamp front end development dla dorosłych, a inaczej nauka algorytmów przez składanie bloków np. w języku Assembly. Specjaliści projektujący szkolenia z programowania dla dzieci wybierają narzędzia i metody, które są najlepiej dopasowane do grupy wiekowej małych adeptów programowania.

Istnieje powszechne przekonanie, że kursy w formie zdalnej są gorszej jakości. Jest to mylny osąd – kursy programowania online mają porównywalny poziom do szkoleń stacjonarnych. Szczególnie dla dzieci formuła nauki online może być bardzo atrakcyjna.

Społeczności początkujących programistów

W mediach społecznościowych istnieją setki dedykowanych grup, które zrzeszają początkujących programistów. Użytkownicy dzielą się wiedzą, alternatywnymi rozwiązaniami przedstawionych problemów, ale przede wszystkim wspierają się nawzajem w dążeniu do wspólnego celu – osiągnięcia biegłości w posługiwaniu się wybranym językiem programowania.

Facebook nie jest jedynym miejscem wirtualnych spotkań początkujących programistów. Ogromnym źródłem wiedzy, szczególnie dla osób chcących rozwijać się w kierunku tworzenia stron internetowych jest społeczność StackOverflow. Z kolei GitHub jest nieprzebraną bazą gotowych rozwiązań, którymi wspierają się twórcy kodu na każdym poziomie zaawansowania.

Nauka programowania w zasadzie nigdy się nie skończy. Tu konieczny jest ciągły rozwój. Najlepiej, gdy zdobywanie podstaw programowania rozpoczyna się już w wieku wczesnoszkolnym. Warto skorzystać zatem z oferty kursu programistycznego dla dzieci.