Który język programowania jest dobry na początek dla dziecka?

pierwszy język programowania dla dziecka

Programowanie jest w obecnym czasie bardzo pożądaną kompetencją, znacznie ułatwiającą znalezienie dobrze płatnej pracy. Programista to zawód przyszłości. Warto uczyć się zasad rządzących programowaniem już od najmłodszych lat.

Języki programowania dobre na start

Wybór języka programowania na start nie jest prostym zadaniem. Inaczej naukę będzie rozpoczynać osoba, która zna już podstawy programowania w dowolnym języku, a jeszcze inaczej adept, który nie miał do tej pory z IT niczego wspólnego. Trudne zadanie stoi przed rodzicami, którzy chcą, aby ich dzieci złapały bakcyla w kierunku IT. Nie wszystkie języki programowania są dobre do rozpoczęcia nauki przez najmłodszych. Wiele z nich, głównie ze względu na stopień skomplikowania składni nie nadaje się do wprowadzenia do programu nauczania dzieciom w wieku szkolnym.

Problemem może być również znajomość języka – większość kodu pisze się w języku angielskim, co może być czasem przeszkodą dla dzieci, które nie znają podstaw tego języka obcego. Co więc wybrać? Oto nasza subiektywna lista najlepszych języków programowania dla dziecka.

Programowanie w Assembly

Assembly nie bez powodu powinien być pierwszym wyborem, jeśli chodzi o naukę programowania dla dzieci. Jest to prosty, wizualny język blokowy, składający się z dziewięciu instrukcji, których znajomość daje doskonałe podstawy nauki w innym,bardziej zaawansowanym języku programowania. Dzieci poznają podstawowe instrukcje wejścia, wyjścia, zmienne, działania arytmetyczne, pętle oraz proste instrukcje warunkowe. Instrukcje Assembly napisane są w języku polskim, co ułatwia programowanie dzieciom, które nie znają angielskiego. Programowanie w Assembly dla dzieci polega na układaniu instrukcji w program krok po kroku bez zbędnego komplikowania zadania niezrozumiałą na tym etapie składnią.

Programowanie w Python

Python jest dojrzałym i szczególnie użytkowym językiem programowania, którego naukę warto rozpocząć jak najwcześniej. Python jest niezwykle rozbudowany, przez co znajduje zastosowanie w wielu złożonych projektach. Mimo to kodowanie w Python może być przednią zabawą już dla najmłodszych. Python ma prostą składnię zrozumiałą nawet dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. W przeciwieństwie do Assembly najmłodsi adepci Pythona powinni już mieć jakiekolwiek podstawy programowania w prostych, choćby edukacyjnych językach. Pomoże również jakakolwiek znajomość języka angielskiego. Nauka programowania w Python dla dzieci może być kolejnym etapem edukacji na drodze do zdobycia intratnego zawodu w branży IT.

Programowanie w C++

Obiektowy język C++ jest dobry do nauki przez dzieci, które nabyły już podstawy programowania w innym języku. C++ jest obecnie jednym z najbardziej popularnych języków programowania. Jest on jednak bardziej wymagający w nauce niż Python. Jego naukę zaleca się więc uczniom starszych klas szkoły podstawowej. Nauka programowania w C++ przez dzieci po poznaniu przez nich podstaw kodu innych języków jest bardzo dobrym posunięciem. Pozwala na usystematyzowanie podstaw programowania, które są uniwersalne bez względu na język, a także poznanie innej, alternatywnej technologii, która ma praktyczne komercyjne zastosowanie.

Jaki jest najlepszy język programowania dla dziecka?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Specjaliści wskazują, że dzieci powinny rozpocząć naukę kodu od prostego języka blokowego, po czym kontynuować w komercyjnych, dojrzałych technologiach. Ich znajomość będzie niezwykle przydatna podczas kontynuowania nauki w ramach właściwego przygotowania do zawodu programisty w dorosłym życiu.