Ile trwa nauka programowania?

Nauka programowania jest procesem ciągłym – nigdy się nie kończy. IT jest branżą, w której na porządku dziennym są nowości. Ciągły rozwój jest więc niezbędny, aby być dobrym programistą. Ile jednak trzeba poświęcić czasu, aby samodzielnie pisać kod? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak długo należy uczyć się programować?

Ile czasu zajmuje nauka programowania? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Pisanie prostych programów możemy rozpocząć już po kilku godzinach kierunkowej nauki. Tym bardziej, jeśli znaliśmy wcześniej jakiekolwiek podstawy programowania. Osoby bez jakiejkolwiek wiedzy, muszą poświęcić o wiele więcej czasu, aby samodzielnie cokolwiek zakodować.

Specjaliści twierdzą, że osoba początkująca musi poświęcić przynajmniej 300 godzin na efektywną naukę, aby zdobyć jakiekolwiek podstawy do względnie samodzielnego kodowania. Czy 300 godzin to dużo? Jeśli na systematyczną naukę programowania poświęcimy zaledwie 2 godziny w tygodniu, to powyższe 300 godzin zrealizujemy w niespełna 3 lata. Tymczasem jeśli poświęcimy na naukę 2 sesje po 2 godziny w tygodniu, czas ten już skraca się o połowę. Jeszcze bardziej optymistyczny wariant możemy założyć, gdy planujemy uczyć się kodowania godzinę dziennie w dni robocze od poniedziałku do piątku, czyli 5 godzin tygodniowo. Poziom wiedzy początkującego, ale już nieco samodzielnego juniora powinniśmy osiągnąć więc po ok. roku.

Pamiętajmy, że są to jedynie ostrożne szacunki, które nie muszą się zawsze pokrywać z rzeczywistością. Każdy z nas ma inne podstawy wiedzy, inne tempo nauki oraz motywację. Do nauki wybieramy też inne technologie. Nie można jednoznacznie określić, że te, wspomniane wcześniej 300 godzin, jest magiczną liczbą, po której osiągnięciu będziemy samodzielnie programować.

Kurs programowania sprawdzoną metodą na systematyczną naukę

Niezwykle istotne jest zatem, aby uczyć się programowania systematycznie, według ściśle określonego planu. Oczywiście można zaczynać od uczenia się z filmów na YouTube i zadawaniu pytań na forach społecznościowych. Jednak bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest podjęcie nauki w oparciu o dobry kurs programowania, który został opracowany przez sztab specjalistów – praktyków.

Osoby projektujące kurs wiedzą, jakie powinno być optymalne tempo nauki języka programowania oraz jaki poziom wiedzy można przyswoić podczas kolejnych sesji. Ważny jest też czynnik motywacyjny. Ucząc się samodzielnie z przypadkowo zebranych materiałów, możemy szybko się zniechęcić. Źle dobieramy poziom trudności kolejnych ćwiczeń lub pierwszą technologię do nauki. Takich dylematów nie ma przy dedykowanym kursie programowania.

Kurs programowania dla dzieci InstaKółko zakłada zajęcia online w jeden dzień w tygodniu po dwie godziny lekcyjne (90 minut). Nauka odbywa się w godzinach popołudniowych, po zajęciach szkolnych. Dodatkowo mały adept kursu programowania ma co tydzień pracę domową do odrobienia, przy której spędzi około 60 minut.

Język programowania dobierany jest do grupy wiekowej kursantów. Młodsze dzieci będą programować na początku w Assembly. Z kolei nastolatki poznają tajniki Pythona i C++. Łatwo policzyć, że nawet 2 godziny nauki tygodniowo przez 30 tygodni, jakie przewiduje program kursu InstaKółko to ponad 60 godzin nauki programowania w roku. Dwa lub trzy lata z kursem programowania InstaKółko pozwala na naukę mocnych podstaw, które zaowocują w przyszłości.