Do czego służy język programowania Python?

nauka programownia Python dla dziecka

Python stał się w ostatnim czasie językiem pierwszego wyboru dla wielu osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Do czego służy język programowania Python? Jakie jest jego zastosowanie? Dlaczego stał się tak popularny? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Zastosowanie Pythona

Python jest językiem programowania wysokiego poziomu z bardzo rozbudowanym pakietem bibliotek standardowych. Dzięki temu znalazł on zastosowanie w wielu dziedzinach związanych m. in. z analizą danych oraz tworzeniem stron internetowych. Python jest jednocześnie językiem względnie łatwym do przyswojenia, często polecanym do nauki nawet dla dzieci.

Python w automatyzacji zadań

Wiele powtarzalnych czynności, które wykonujemy przed ekranem komputera, może być zautomatyzowanych dzięki Pythonowi. Praca na arkuszach kalkulacyjnych Excel, pobieranie i obróbka danych z plików w formacie .pdf, zaciąganie danych ze stron internetowych – w tym wszystkim Python znajduje swoje zastosowanie. Prosty skrypt napisany w tym języku pozwala zaoszczędzić wiele godzin żmudnej pracy użytkownika.

Zastosowanie Pythona w analizie danych

Język Python posiada ciekawą bibliotekę matematyczną, dzięki czemu stał się darmową i wydajną alternatywą dla znanego programu MatLab. Większość czynności, jakie inżynierowie i naukowcy realizują w MatLabie, jest możliwa do wykonania również dzięki językowi Python. Wizualizacja zbiorów danych, praca na macierzach, tworzenie złożonych wykresów funkcji, symulacje systemów automatyki przemysłowej, sieci neuronowe, statystyka, inżynieria finansowa – we wszystkich tych obszarach sprawdza się Python.

Tworzenie stron internetowych

Język programowania Python znajduje zastosowanie również w bardziej przyziemnych dziedzinach obszaru IT, jakim jest np. tworzenie stron internetowych, zarówno od zaplecza (tzw. back end), jak i ich wizualną warstwę (front end). Przesyłanie danych przez protokół FTP, praca na plikach .xml, pobieranie całych stron internetowych to domena Pythona. Od strony wizualnej Python umożliwia tworzenie kompletnych graficznych interfejsów użytkownika, również w wersjach mobilnych i responsywnych.

Integracja z innymi językami programowania

Python jest dobrze zintegrowany z innymi językami programowania. Może stanowić wsparcie dla projektów tworzonych w innych językach, jak np. C i C++. Nadaje się również do programowania systemowego – jego możliwości wykorzystywane są nawet w administracji systemów operacyjnych, mimo że domyślnie to języki niskiego poziomu znajdują tu swoje zastosowanie. Skrypty napisane w Pythonie są często elementami programów tworzonych w innym języku, poprawiającymi wydajność głównego programu.

Nauka Python dla dzieci

Mimo tak szerokiego spektrum obszarów, w jakich może być wykorzystywany Python, nie powinniśmy zapominać, że jest to język bardzo łatwy do nauki. Ma prostą, intuicyjną składnię, którą zrozumieją najmłodsi. Nie jest więc zaskoczeniem, że programy nauki programowania dla dzieci opierają się również na tym języku. Oczywiście nasza pociecha po takim kursie programowania dla dzieci nie stanie się nagle programistą. Znajomość języka programowania to kompetencja, którą rozwija się przez lata. Warto jednak zacząć naukę programowania u naszych dzieci jak najwcześniej, aby zwiększyć ich szanse na zdobycie interesującego, a zarazem dobrze płatnego zawodu w przyszłości.

Rodziców, chcących zachęcić swoje dzieci do nauki Pythona zapraszamy do zapoznania się z naszym kursem -> https://instakolko.pl/programowanie-w-python-dla-dzieci/