Dlaczego warto zachęcić dziecko do programowania w C++?

C++ dla dzieci

Czy wiesz, że programowanie to dziedzina przyszłości? Już dziś rynek pracy jest gotowy na przyjęcie kilkuset tysięcy zdolnych specjalistów z branży IT. W kolejnych latach zapotrzebowanie na programistów nie spadnie, ponieważ nasze otoczenie będzie opierać się na technologiach w coraz większym stopniu.Jakie języki programowania warto jednak znać?

Od kilku lat w rankingach najpopularniejszych języków przodują: Java, Python, JavaScript i właśnie C++.

Język programowania C++ ma najdłuższą historię spośród wymienionych technologii. Po wielu latach spędzonych w zapomnieniu C++ powraca do łask w wielkim stylu. Niewątpliwie warto go poznać, ponieważ uczy wielu mechanizmów, które przydają się w pracy z innymi językami programowania.

Zalety języka C++

Język programowania C++ jest na 4. miejscu w rankingu popularności języków. Swoją pozycję utrzymuje od kilku lat i nie zapowiada się, by znów odszedł w zapomnienie. Znajomość C++ jest niezbędna do tworzenia technologii rozszerzonej rzeczywistości. Rynek gier pisanych na hełmy VR stale się rozrasta, a aplikacje pozwalające przenieść się do innego wymiaru tworzone są właśnie w C++. Oprócz wielowymiarowych gier komputerowych język C++ służy do programowania serwerów e-commerce, przeglądarek lub aplikacji instalowanych na laptopach. To właśnie na tym języku oparte są największe sklepy internetowe, takie jak Amazon czy eBay, przeglądarka Google Chrome, a także najpopularniejszy pakiet biurowy Microsoft Office i Adobe Photoshop.

Uczelnie stoją programowaniem w C++

Prawdopodobnie każda uczelnia w Polsce posiada w planie zajęć z informatyki podstawy języka C++. Najczęściej programowanie w C++ pojawia się w kontekście nauki programowania obiektowego lub samodzielnie jako zapoznanie ze składnią tego języka. Wielu profesorów czuje sentyment do tej technologii i naucza nowych studentów podstaw programowania, używając do tego właśnie C++. Nie jest to właściwa droga, ponieważ programowanie w C++ wymaga zdobycia obszernej wiedzy teoretycznej przed napisaniem pierwszej linijki kodu. W języku C++ programowanie nie jest tak intuicyjnym procesem, jak np. w Pythonie. Dlatego warto, aby młody pasjonat tworzenia rozrywki w formacie VR jak najwcześniej poznał tajniki C++. Zanim uczeń pierwszych klas liceum dostanie się na studia informatyczne, może uczęszczać po lekcjach na programowanie w C++ dla dzieci. Podstawy zdobyte w młodym wieku z pewnością ułatwią późniejszą edukację na uniwersytecie lub politechnice.

Wiele pomocy naukowych i wiedza zaangażowanej społeczności

Mimo że język C++ nie należy do najłatwiejszych, nie jest to wiedza tajemna, ani tym bardziej rocket science. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „podstawy C++” w pierwszej dziesiątce wyszukiwań pojawia się wiele rzetelnych opracowań i filmów stworzonych przez pasjonatów. Korzystając ze zgromadzonej w Internecie wiedzy osoby zainteresowane nauką języka C++ bez problemu znajdą skrupulatnie spisane instrukcje.

Dzięki wszelakim materiałom i kursom, poznanie składni języka C++, instalacja środowiska i kompilacja pierwszego programu są w zasięgu ręki każdego początkującego programisty. W przypadku napotkania problemu przy pisaniu kodu swoją pomocą służą użytkownicy licznych forów internetowych. Bardzo prawdopodobne, że większość popularnych problemów z kompilacją lub błędami w składni doczekała się już odpowiedzi, ponieważ C++ jest na 6. miejscu najczęściej oznaczanych języków w zapytaniach forumowiczów platformy Stack Overflow. Ponad 770 tysięcy zapytań zawiera unikatowe doświadczenia programistów o różnorodnym stażu pracy z językiem C++ i stanowi równie wartościowe źródło wiedzy co darmowe kursy programowania. Język programowania C++ doczekał się także licznych książkowych opracowań, odpowiednich zarówno dla nowicjuszy, jak i osób poszukujących bardziej zaawansowanej wiedzy.

Jak skutecznie uczyć się języka C++?

Wiesz już, co możesz podpowiedzieć swojemu dziecku, jeżeli widzisz, że chciałoby zgłębić tajniki języka C++ Zanim jednak Twoja pociecha nauczy się rozróżniać zmienne, porozmawiajcie wspólnie o tym, jaki tryb nauki będzie najbardziej skuteczny. Nauka C++ dla dziecka powinna kojarzyć się bardziej z przyjemnością i zabawą niż ze żmudnym wykuwaniem teorii. Aby uniknąć zniechęcenia, na bieżąco reaguj na sygnały wysyłane przez Twoje dziecko i dopasowuj dla niego odpowiedni rodzaj nauki języka C++.

Samodzielna nauka czy praca w grupie?

Ciekawe świata dzieci, które poczują pasję do nauki języka C++, na pewno będą poszukiwać wiedzy w Internecie i samodzielnie konstruować proste instrukcje. Jest to dobre na samym początku, gdy dziecko nie jest do końca pewne, czy nowe hobby mu się spodoba. Jeżeli jednak obserwujesz, że Twoja pociecha opowiada o programowaniu z niesłabnącym zaangażowaniem, to dobry moment na znalezienie atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych. Z pomocą wszystkim rodzicom przychodzi nietuzinkowa szkoła programowania InstaKółko. Dzięki schematowi nauczania stworzonemu przez mistrza świata w programowaniu każde dziecko otrzymuje szansę nauki we własnym tempie i zgodnie z poziomem swoich umiejętności. Programowanie w C++ dla dzieci odbywa się całkowicie zdalnie, pod okiem utalentowanych instruktorów, którzy z zaangażowaniem przekazują wiadomości i śledzą postępy każdego kursanta. Niepowtarzalną atmosferę tworzą uczniowie z różnych regionów kraju, którzy chętnie nawiązują znajomości z nowymi kolegami i koleżankami z innych zakątków Polski. Nowe przyjaźnie i zapał do współpracy uczą młodych programistów pracy zespołowej, która jest niezmiernie ważną umiejętnością w dużych, korporacyjnych zespołach.

Nie zwlekaj, jeżeli widzisz u swojego dziecka predyspozycje do nauki programowania. Wybierz szkołę programowania InstaKółko, a my sprawimy, że nauka C++ dla dziecka stanie się przyjemną rozrywką na popołudnie po trudnym dniu w szkole. Z nami każde dziecko ma szansę stać się cenionym twórcą rozwiązań w języku programowania C++ i ulepszać otaczający nas świat.