Dlaczego warto uczyć się Pythona?

programowanie w Python

Python jest obecnie w trójce najpopularniejszych języków programowania, razem z Java oraz językiem C. Charakteryzuje się on prostą i czytelną składnią. Wykorzystuje się go w wielu komercyjnych projektach. I chociażby z tego powodu warto uczyć się Pythona. Czy Python jest jednak dla dzieci?

Co wiemy o języku programowania Python

Język programowania Python powstał w latach 90-tych ubiegłego stulecia, czyli mniej niż 30 lat temu. Python jest dostępny w licencji GPL, co oznacza między innymi, że jest bezpłatny dla użytkowników również do zastosowań komercyjnych.

Popularność języka wzrosła skokowo po 2015 roku, wraz z dynamicznym rozwojem branż związanych z analizą danych (ang. data science). Blisko połowa programistów na świecie deklaruje znajomość jego składni, mimo że często nie jest to ich wiodący język programowania.

Python realizuje jednocześnie kilka paradygmatów. Paradygmat w informatyce określa, w jaki sposób funkcjonuje program. Przykładowo, w programowaniu obiektowym, jak sama nazwa wskazuje, programujemy obiekty (w ogromnym uproszczeniu np. elementy na ekranie komputera, roboty), które mogą współpracować ze sobą. Z kolei w programowaniu funkcyjnym, kolokwialnie mówiąc, mówimy komputerowi precyzyjnie, co konkretnie ma zostać wykonane w obrębie funkcji. Funkcja ta może być dowolnie wywoływana w trakcie działania programu. Python może być zarówno językiem obiektowym, funkcyjnym, jak i strukturalnym. Pozwala to na jego wykorzystywanie w wielu branżach, jak np. automatyzacja zadań, analiza danych, tworzenie stron internetowych, zarządzanie systemami sieciowymi i bazami danych.

Zalety programowania w Python

Ideą języka Python była prostota. Twórcy chcieli, aby kod był czytelny nawet dla laika, który nie zna składni tego języka. Dzięki temu każda osoba, która zna podstawy angielskiego oraz posiada zmysł analityczny, może poznać podstawy Pythona w bardzo krótkim czasie. A zatem logika i schludność jest podstawową jego zaletą. Również szybko się w nim “pisze”, czyli koduje – wystarczy znajomość podstawowych komend.

Mimo swej prostoty Python jest niezwykle rozbudowany i dojrzały. Posiada on ogromną liczbę bibliotek (zbiorów gotowych rozwiązań), które umożliwiają jego wykorzystanie w niemal każdej dziedzinie życia. Jednocześnie za projektem stoi duża społeczność programistów-pasjonatów, którzy dzielą się swoją wiedzą i dostarczają nowych rozwiązań. Python jest rozwiązaniem multiplatformowym. Łatwo go zintegrować z innymi językami. Jest wykorzystywany w środowiskach, w których dominują inne języki programowania i gdy powstaje potrzeba rozwiązania specyficznych zagadnień w wydajny sposób. Wystarczy wspomnieć takie projekty, jak Spotify, Youtube, Dropbox czy Netflix – wszędzie tam Python znalazł swoje zastosowanie.

Nie dziwi więc fakt, że Python jest najchętniej wybieranym językiem programowania wśród osób, które rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem. Jest to również wybór bardzo pragmatyczny – zarobki programistów pracujących w Python należą do wyższych w branży. Z pewnością większość rodziców marzy o tym, aby ich dzieci miały dobrze płatną, stabilną i rozwojową pracę. Python dla dzieci może być więc całkiem rozsądnym wyborem.

Dlaczego warto uczyć się języka Python od najmłodszych lat?

Program nauczania informatyki w szkołach podstawowych rzadko nadąża za zmianami na dynamicznym rynku pracy w branży programistycznej. Wielu z nas być może pamięta z lekcji informatyki nieudolne próby nauki języka C, Turbo Pascal lub Delphi, które już nawet w tamtym czasie nijak się miały do narzędzi wykorzystywanych przez ówczesnych programistów.

Dopiero niedawno wprowadzono pożądaną zmianę, polegającą na wprowadzeniu do ramy programowej nowoczesnych języków programowania. Na liście rekomendowanych rozwiązań znalazł się również Python. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że nasze dzieci i tak będą mieć do czynienia z tym językiem programowania. Nauka informatyki w szkole podstawowej, to już nie tylko praca na algorytmach w programach stworzonych do nauki programowania, jak np. Scratch. Niedawno dzieci w klasach wczesnoszkolnych tworzyły niewielkie programy, wywołujące pożądaną akcję na ekranie komputera (np. pojawienie się napisu, stworzenie prostego graficznego kalkulatora). Obecnie coraz częściej dzieci programują nawet fizyczne urządzenia (np. popularne ozoboty).

Programowanie w szkole zmierzać ma do zdobywania praktycznych kompetencji, które pomogą w karierze zawodowej dzieci. Warto więc wesprzeć samodzielną naukę informatyki naszych pociech o dobrze skonstruowany kurs programowania dla dzieci, gdzie Python będzie wiodącym językiem programowania, który oferujemy tutaj: https://instakolko.pl/programowanie-w-python-dla-dzieci/.

Nauka programowania – w dowolnym języku – rozwija wyobraźnię dziecka oraz jego umiejętności logicznego pojmowania świata. Nie każde dziecko, które podejmie się nauki programowania w Python, będzie programistą (mimo szczerych chęci rodziców). Wiedza o programowaniu, nawet szczątkowa, pozwoli ukierunkować nastolatka w wyborze kierunku dalszej edukacji. Nabyte kompetencje ułatwić mogą także rozpoczęcie i rozwój kariery w późniejszych latach również w zawodach, które są bliskie programowaniu oraz szerokiej branży IT. Nauka programowania w Python dla dzieci poprzez dedykowany kurs jest ciekawym pomysłem na wzbogacenie zajęć z informatyki w szkole podstawowej.