Czy warto zapisać dziecko na kurs programowania?

nauka programowania w domu

Programowanie to dziedzina, która na stałe rozgościła się w naszych domach. Dzięki napisanemu przez specjalistę oprogramowaniu ustawiamy właściwy programy w pralce, przeglądamy treści w Internecie czy oglądamy wybrany z obszernego katalogu film. Zawód programisty od kilku lat plasuje się w ścisłej czołówce najlepiej opłacanych profesji. Utalentowane i zdeterminowane osoby mogą przebierać w ofertach pracy, a widełki wynagrodzeń stale przesuwają się ku górze.

Jeżeli chociażby tak prozaiczny powód jak gwarancja dobrze płatnej pracy sprawia, że zastanawiasz się nad zapisaniem swojej pociechy na kurs programistyczny dla dzieci, zrób to. Nawet jeśli Twój syn czy córka nie zwiążą swej drogi życiowej z rozwojem oprogramowania, umiejętności nabyte w młodzieńczych latach zaprocentują w trakcie wejścia na rynek pracy.

Dlaczego dzieci powinny uczyć się programowania?

Nauka kodowania to o wiele więcej aspektów i umiejętności niż pisanie kolejnych linijek pełnych poleceń. Programowanie to przede wszystkim dążenie do rozwiązywania bardzo skomplikowanych problemów. W tym celu od najmłodszych lat należy rozwijać kilka kluczowych umiejętności:

  • Skupienie – im młodsze dziecko, tym krócej potrafi się skupić. Jest to zupełnie naturalne, lecz jako rodzice możemy pomóc maluchowi ćwiczyć koncentrację. Kursy programowania dla dzieci wymagają skupienia się na pojedynczych zadaniach. W dobie szybkiego życia i wszechobecnych rozpraszaczy dobrze wykształcona koncentracja jest niebywałą zaletą.
  • Cierpliwość – w trakcie przeszukiwania kodu znak po znaku w poszukiwaniu niezauważalnego błędu niejeden dorosły traci opanowanie. Żmudne ćwiczenie cierpliwości od najmłodszych lat pozwoli dłużej zachować chłodną głowę w podbramkowych sytuacjach.
  • Logiczne myślenie – dobry programista powinien przede wszystkim rozumieć działanie algorytmów, czyli specyficznych przepisów pozwalających stworzyć wartościowy kod. Kursy programowania dla dzieci kładą nacisk na myślenie przyczynowo – skutkowe, które jest niezwykle przydatne przy tworzeniu nowych rozwiązań programistycznych.
  • Kreatywność – wymyślanie nowej gry lub aplikacji to zajęcie niesamowicie pobudzające twórcze myślenie. W wielu przypadkach ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a technologia jest naszym sprzymierzeńcem. Twoje dziecko poczuje ogromną satysfakcję, gdy przedmiot jego wyobrażeń stanie się funkcjonalnym programem.

Najlepszy wiek na naukę programowania

Już nawet przedszkolak w codziennej zabawie może nabywać szereg umiejętności, które ułatwią mu późniejsze zetknięcie się z kodowaniem. Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, a jeżeli odpowiednio je nakierujemy, przekują to, czego się nauczyły w nową pasję lub nawet intratne zajęcie w dorosłym życiu.

Od kilku lat dzieci stykają się z programowaniem już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jeżeli Twoja pociecha z wypiekami na twarzy relacjonuje każdą lekcję kodowania, to dobry moment, by zastanowić się nad usystematyzowaniem tej wiedzy na zajęciach pozalekcyjnych. Być może w trakcie poszukiwania odpowiedniej szkółki programowania zaciekawił Cię kurs programowania online dla dzieci. Nauczanie zdalne ma dla każdego rodzica pewne zalety, lecz nic tak dobrze nie zachęci do nauki programowania jak zajęcia stacjonarne.

Odpowiednia szkoła programowania dla dzieci dysponuje wykwalifikowaną kadrą trenerów, którzy prowadzą zajęcia w małych grupach i od razu rozwiewają wątpliwości pojawiające się w dziecięcych głowach. Nie ma także miejsca na nudę, ponieważ nauka kodowania wraz z rówieśnikami to wspaniała zabawa. Dzieci chętnie działają zespołowo, dzięki czemu nawiązują nowe przyjaźnie i uczą się współpracować, a także szanować zdanie innych. Sprawdzony program nauczania wspiera i przede wszystkim nie przeszkadza w kreatywnym rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności.