Czy nauka programowania może być dla dziecka dobrą zabawą?

nauka programowania to dobra zabawa

Osobom z zewnątrz programowanie jawi się często jako czynność nudna, powtarzalna i mało rozrywkowa. Tymczasem może być kreatywną i rozwijającą zabawą — także dla dzieci! Jeżeli dziecko wykazuje zainteresowanie komputerami i wyraża chęć nauki, warto zapisać je na kurs programistyczny dla dzieci. Umiejętność ta nie tylko daje świetne perspektywy na przyszłość, ale także wspiera pociechę już na wczesnych etapach rozwoju.

Kurs dla najmłodszych

Jednym ze sposobów na zaprzyjaźnianie dzieci z programowaniem, są specjalnie dla nich stworzone szkolenia. To właśnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy InstaKółko – kurs programowania dla dzieci.

Kursy prowadzone są przez cały rok, online, dzięki czemu oferują przystępną formę umożliwiającą produktywne spędzanie czasu przy komputerze.

Program kształcenia ułożony jest przez profesjonalistów. Małe, 6-8-osobowe grupy umożliwiają indywidualne podejście do każdego ucznia. Dzięki temu poziom może być dopasowany do poziomu każdej osoby — dziecko ani się nie zniechęca zbyt wysokim poziomem trudności, ani nie jest znudzone zbyt niskim. Nad wszystkim czuwają doświadczeni opiekunowie.

Kształcenie przebiega na przykładach, dzięki czemu najmłodsi widzą, jak powstaje i działa program. Osłuchują się także z terminologią informatyczną, przez co staje się dla nich naturalna. Dziecko uczy się nie tylko programowania, ale także logicznego myślenia, co może być przydatne np. w późniejszej nauce matematyki. Dodatkowo taka forma przypomina łamigłówki logiczne oraz quizy, a więc jest angażującą formą przypominającą niektóre gry.

Wszystko to dostępne jest za niewielką miesięczną opłatą i zwykle obejmuje 6 godzin programowania w miesiącu – 3 zajęcia po 2 godziny lekcyjne. Taka ilość pozwala młodym ludziom przyswajać wiedzę, a jednocześnie się nie znudzić przez zbyt częste i rutynowe obowiązki.

Jakie języki programowania mogą być zabawą?

Podczas naszego kursu programowania, dzieci uczą się różnych języków: Assembly, C++ czy Python – w zależności od wieku i wcześniej nabytych umiejętności.

Assembly jest nieskomplikowanym językiem, który zapewnia przyjazny start i nie odstrasza skomplikowaną składnią. Jego podstawy ułatwiają naukę Pythona, który pozwala wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę, a także ją rozbudować. Uczniowie podstawówki zazwyczaj o tym nie myślą, ale jest dodatkowo pożądany na rynku pracy. C++ polecane jest najstarszym uczniom, pod koniec szkoły podstawowej, gdy podstawy Pythona są już opanowane. Pozwala utrwalić wiedzę i poszerzyć świadomość programistyczną. Wszystkie te języki wykładane są tak, by skomplikowane idee były przedstawione w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodego człowieka.

Nauka na kursach przez kilka lat pozwoli więc dziecku uzyskać podstawy kilku języków programowania, co pozytywnie wpływa na ich rozwój i start zawodowy, ale przede wszystkim jest dobrą zabawą! Ponadto rozbudza zainteresowanie informatyką, matematyką, innymi naukami ścisłymi, uczy samodzielnego, analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Pozytywne wykorzystanie komputerów i smartfonów

W dzisiejszych czasach dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów. Nie zawsze można nad tym zapanować i skutecznie ograniczyć. Można jednak je ukierunkować na bardziej produktywne spędzanie czasu przed monitorami — na przykład na kurs programowania online. Dzięki atrakcyjnej formie i indywidualnemu dopasowaniu może on być świetną zabawą.

Kurs można wspierać innymi produktywnymi aktywnościami. Istnieją programy i gry pozwalające dzieciom uczyć się zarówno podstaw, jak i poszerzać swoją wiedzę. Za ich pomocą będą mogły w przyjemny sposób wykorzystać w praktyce umiejętności zdobyte na kursach. Wszystko to w formie przystępnej dla najmłodszych.
Na naukę i wykorzystanie programowania pozwala nawet popularny Minecraft, do którego istnieje wiele rozszerzeń, chociażby CodeBuilder, oferujący możliwość modyfikacji gry. Całość jest częścią szerszego programu Minecraft: Education, który z pewnością będzie atrakcyjny dla każdego dziecka. Na rynku istnieje więcej platform oferujących edukacyjne modyfikacje do Minecrafta. Przykładem jest Tynker, który pozwala na naukę JavaScriptu i Pythona.

Swoją platformę gier edukacyjnych ma również Google — Blockly Games pozwalają tworzyć aplikacje z gotowych bloków, umożliwiając dzieciom zgłębiać ich budowę krok po kroku. Bloki odpowiadają za różne funkcje, a na dodatek oferują podgląd realnego kodu w JavaScript, dzięki czemu dziecko może „opatrzyć” się z kodem.
Ciekawą propozycją są gry typu RoboZZle czy Logo, pozwalające na sterowanie postacią za pomocą komend wpisywanych w konsoli. Ich ruch pozwala tworzyć kształty czy napisy, a w efekcie oferuje ciekawą formę nauki logiki i podstaw programowania.

Co daje programowanie?

Programowanie dla dzieci to wiele korzyści, zarówno w procesie ich rozwoju, jak i późniejszym, dorosłym życiu. Rozwija zdolność logicznego myślenia, pobudza kreatywność, ciekawość świata. Oswaja z porażkami i nauką na błędach, rozbudowuje umiejętności analityczne, cierpliwość i samodzielne myślenie. Umiejętności zdobyte w trakcie programowania pomagają w nauce wielu przedmiotów szkolnych, a rozwijane w dalszej części życia oferują solidną pozycję na rynku pracy. Ale co najważniejsze, wbrew pozorom jest to atrakcyjna forma spędzania czasu i dobra zabawa

Dziś można się uczyć pomocą gier — zarówno tradycyjnych, np. szachy lub kreatywne spędzanie czasu na podwórku, a także komputerowych, jak Minecraft. Wykorzystuje się do tego podstawowe języki programowania i przyjazne dzieciom środowiska programistyczne, Dzięki temu najmłodsi mogą traktować programowanie jako formę dobrej zabawy, z której dodatkowo wynika coś dobrego.
Jednak nic nie zastąpi kursu programowania dla dzieci. Pozwala on stopniowo wejść w świat IT i stale porządkować wiedzę. Kursy te są przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych, dzięki czemu potrafią być naprawdę atrakcyjne!