5 błędów początkującego programisty

początkujący programista

Początki zawsze są trudne. Niezależnie od tego, czy trenujesz nowy sport, uczysz się piec ciasta bądź rozpoczynasz swoją przygodę z programowaniem. Zanim poznasz wszystkie tajniki nowej dziedziny i osiągniesz satysfakcjonujący poziom, czeka Cię wiele porażek i rozczarowań.

Czy masz się czym przejmować? Zupełnie nie! Każde niepowodzenie nauczy Cię czegoś nowego i pozwoli unikać błędów. Jeżeli będziesz wytrwale i systematycznie próbować, ukształtujesz także swój charakter i z czasem przestaniesz zamartwiać się porażkami.

Jeżeli w tym momencie czujesz niechęć i masz ochotę wyrzucić komputer przez okno, zrób sobie przerwę i poznaj najczęstsze błędy podczas nauki programowania. Być może rozpoznasz u siebie któryś z nich i po przeczytaniu tego artykułu będzie Ci łatwiej się z nim uporać.

1. Poddawanie się zbyt szybko

Wytrwałość to klucz do osiągnięcia nowej umiejętności. Nie tylko wtedy, gdy starasz się napisać dobry program, ale także wtedy, gdy przez jeden drobny błąd nie możesz ruszyć dalej. Błędy zdarzają się nawet najlepiej opłacanym programistom i oni także spędzają czasem większość swojego dnia na analizowaniu całego kodu znak po znaku.
Czujesz złość lub zmęczenie? Weź głęboki oddech, popatrz przez okno lub zjedz coś dobrego. Krótka przerwa potrafi zdziałać cuda i niezauważalny do tej pory mały chochlik odnajdzie się od razu.

2. Zazdrość i frustracja

W trakcie kursu programowania okazało się, że napisany przez Ciebie program, który ma kilka linijek, Twój kolega ujął w jednym wierszu. Jeżeli napisany przez Ciebie kod jest o wiele dłuższy, ale działa poprawnie, to gratulacje! Każdy może zakodować to samo w inny sposób, a spędzenie wielu godzin na napisaniu prostego programu to nie jest powód do wstydu. Zazdrość i frustracja to bardziej rażące błędy początkującego programisty niż niedziałający kod. Skup się na swojej drodze, a doświadczenia innych traktuj jako wsparcie i inspirację, a nie jako powód do niepotrzebnych nerwów.

3. Branie zbyt dużo naraz

Na Twoim ekranie radośnie miga „hello world”, a ty zachodzisz w głowę, dlaczego nie umiesz jeszcze napisać aplikacji na Androida? Otóż nie od razu Kraków zbudowano i nie od razu napisano te wszystkie apki, które przenoszą Cię w inny świat jednym kliknięciem.

Nauka programowania to proces, któremu musisz poświęcić wiele uwagi. Na początku musisz poznać wszystkie proste mechanizmy, bez których możesz pogubić się na późniejszych etapach nauki. Aby stosować skomplikowane algorytmy, musisz najpierw nauczyć się stosować pętle i instrukcje. A jeżeli każdego dnia skupisz się na jednym elemencie, za kilka tygodni będziesz w tym miejscu, o którym dzisiaj tylko marzysz.

4. Przeskakiwanie między technologiami

Zadaj sobie pytanie: „po co uczę się programowania”. Jeśli Twoja odpowiedź to, żeby w przyszłości jeździć na wakacje do dalekich krajów i mieć super samochód, to pewnie zastanawiasz się nad tym, który język jest najlepiej opłacany. Wszelkie rankingi zazwyczaj pokazują orientacyjne dane, a ty najlepiej widzisz, jak świat szybko się zmienia i wciąż pojawiają się nowe technologie. Dlatego wybierz język, w którym czujesz się najlepiej, a nie ten, który dziś jest najpopularniejszy. Za kilka lat, gdy skończysz szkołę, może się okazać, że Twoje umiejętności są jednymi z najbardziej pożądanych!

Nie ma nic złego w poznawaniu wielu języków programowania i poszukiwaniu swojej drogi. Zastanów się jednak, czy problem nie leży w obszarze wiedzy, z którym sobie nie radzisz. Wiele języków posiada cechy wspólne i prędzej czy później w każdym z nich możesz natrafić na element, od którego ciągle uciekasz.

5. Programowanie bez programowania

Na YouTube możesz znaleźć ogrom wiedzy, którą inni użytkownicy podzielili się z Tobą zupełnie bezpłatnie. Oglądasz liczne tutoriale, czytasz wiele opracowań, jednak kursor nadal miga na pustym ekranie. Być może boisz się wyjść na laika i chcesz najpierw poznać całą teorię. Tymczasem bez praktyki nie nauczysz się programować. Czasem trudno jest samemu się zmobilizować do trenowania i rozwijania swoich umiejętności, dlatego dobrze jest nauczyć się solidnych podstaw na kursie programowania.

Obawiasz się, że Twój kod będzie brzydki i trochę przydługi? Nawet Bill Gates kiedyś musiał zacząć i przejść długą drogę od tworzenia skomplikowanych wierszy do konkretnych, jednolinijkowych komend. Zdecyduj się na kurs programowania w Insta Kółko i zobacz, jak wiele jest osób w Twoim wieku, które także chcą się nauczyć pisać dobry kod. Dzięki opiece doświadczonego nauczyciela, szybko opanujesz podstawy i będziesz miał wsparcie, kiedy natrafisz na skomplikowany problem.