Programowanie dla dzieci – grupowo czy indywidualnie?

programowanie dla dzieci grupowe

Szukasz lekcji programowania dla swojego dziecka? Obecnie możesz wybierać spośród mnóstwa metod. Wiele informacji czeka na półkach w szkolnej lub miejskiej bibliotece. Jeśli książki nie wystarczą, nieocenioną skarbnicą wiedzy jest Internet. Każdy język programowania i technologia ma swoją dokumentację oraz darmowe i odpłatne kursy. Gdy Twoje dziecko korzysta ze smartfona, zachęć je do pobrania jednej z aplikacji do nauki programowania. W aplikacjach zagadnienia przedstawiane są w formie krótkiego quizu, a dobrze wykonane zadania odblokowują trudniejsze pytania.

Być może Twoje dziecko nie czuje się pewnie jako samodzielny poszukiwacz wiedzy i wolałoby uczyć się z drugą osobą lub w grupie rówieśników. Dla uczniów, którzy potrzebują skupienia, dobrym rozwiązaniem będą indywidualne zajęcia programowania dla dziecka. To bardzo dobra opcja, jednak najpierw zorientuj się, czy szkoła Twojego dziecka organizuje zajęcia pozalekcyjne z kodowania. Nie poniesiesz żadnych kosztów, ale nie masz wpływu na liczebność grupy i jakość nauczania. Kompromisem pomiędzy lekcjami z mentorem a zbiorowymi zajęciami pozalekcyjnymi są kursy programowania dla dzieci. Kameralne grupy i nauczyciel-praktyk gwarantują wysoki poziom zajęć, a cena nie jest wygórowana, zwłaszcza jeżeli kurs odbywa się zdalnie.

Indywidualne lekcje programowania – dla kogo?

Metody nauki programowania, które zakładają wspólne wykonywanie zadań w grupie, nie odpowiadają każdemu dziecku. Zdarza się, że indywidualne zajęcia programowania dla dziecka są jednymi z wielu aktywności wykonywanych poza szkołą. Gdy powstaje problem, jak dotrzeć na kurs programowania, który odbywa się w zupełnie innej części miasta niż zajęcia z piłki nożnej lub jazdy konnej, dopasowanie lekcji pod indywidualny grafik jest jedynym rozwiązaniem. Na obecności z mentorem sam na sam skorzystają także dzieci skryte, nieśmiałe i obawiające się pytać nauczycieli o ponowne wytłumaczenie zagadnienia. W obawie o negatywne reakcje ze strony grupy tacy uczniowie nie wynoszą ze wspólnych lekcji tyle, ile powinni.

Zajęcia indywidualne, na których prowadzący jest do wyłącznej dyspozycji dziecka, dynamicznie rozwijają młode talenty i skutecznie ujawniają drzemiący w nich talent do programowania. Na zajęciach z mentorem odnajdą się również dzieci o ponadprzeciętnych zdolnościach programistycznych. Czas, który spędzały na grupowych zajęciach, czekając na ukończenie zadań przez kolegów, na indywidualnej lekcji mogą wykorzystać do rozwijania projektów według swojego pomysłu.

Kursy programowania dla dzieci – zajęcia grupowe

Poza wyjątkami opisanymi w poprzednim akapicie zdecydowana większość dzieci i rodziców wybiera zajęcia pozalekcyjne, w których uczestniczy grupa rówieśników. Obecność kolegów i koleżanek często dodaje dzieciom otuchy i odwagi. Dodatkową zaletą jest możliwość poznania innych uczniów, którzy podzielają ich pasje. Niejednokrotnie postępy robione przez kolegów mogą zmotywować Twoje dziecko do przywiązania większej wagi do rozwoju programistycznych umiejętności. Wytłumaczenie skomplikowanego zagadnienia przez rówieśnika niekiedy bardziej trafia do dziecka niż słowa nauczyciela.

Jeżeli programowanie dla dzieci w grupach ma przemyślany program nauczania, a poszczególne zajęcia odbywają się dla mniej niż dziesiątki uczniów, lekcje te nie odbiegają poziomem od spotkań sam na sam z mentorem. Doświadczony nauczyciel potrafi z łatwością podzielić swoją uwagę pomiędzy kilkoro dzieci i dba o to, aby każdy młody programista czuł się wysłuchany i zrozumiany.

Kursy programowania dla dzieci, na których uczniowie osiągają najlepsze wyniki, są skonstruowane tak, aby kursanci nie czuli, że są przymuszani do nauki. Każde zadanie ma w sobie elementy zabawy. Dzieci zdobywają wiedzę, projektując proste polecenia lub minigry, w których główne role odgrywają ich ulubione postaci z bajek. Nauczyciele zachęcają dzieci do pracy w parach lub grupach, tym samym ucząc je komunikacji, wymiany pomysłów i planowania. W dużych firmach programista praktycznie zawsze pracuje w grupie i koduje złożone rozwiązania wraz z innymi członkami zespołu. Samodzielny programista piszący w zaciszu swego pokoju to mit, a umiejętność wymiany poglądów przyda się każdej młodej osobie, nawet jeżeli nie zrobi ona kariery w informatyce.

Decydujesz się na zajęcia grupowe? Wybierz InstaKółko!

Ty i Twoje dziecko zdecydowaliście, że najlepszą formą zajęć będzie programowanie dla dzieci w grupach? Czy może masz jeszcze wątpliwości, ponieważ w Twoim miejscu zamieszkania nie ma odpowiedniej szkoły? Zajrzyj do oferty szkoły programowania InstaKółko. Mamy niewątpliwą przewagę nad każdym stacjonarnym kursem programowania, ponieważ nasze kursy odbywają się zdalnie. Twoje dziecko może odetchnąć z ulgą, ponieważ w zajęciach w naszej szkole może uczestniczyć przy swoim ulubionym biurku lub na miękkiej kanapie. W zależności od wieku Twojego dziecka i jego umiejętności możecie wybrać inny język programowania. Maluchy rozpoczynają od kodowania w Asemblerze, a starsze dzieci i młodzież uczą się Pythona lub C++. Normą w naszej szkole jest to, że zajęcia odbywają się w niewielkich grupach. Każdą grupę kursantów prowadzą doświadczeni nauczyciele, będący na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Dodatkowo zdalne lekcje programowania na platformie InstaKółko rodzą szansę wspaniałych znajomości na całe życie, ponieważ nowi koledzy Twojego dziecka będą pochodzić z różnych zakątków Polski.

Wszystkie zajęcia z programowania dla dzieci w szkole InstaKółko są dobrą zabawą. Zależy nam na tym, by dzieci poszerzały swoją wiedzę, nie czując nacisku i przymusu do osiągania jak najwyższych wyników. Największą satysfakcję ma przynosić naszym uczniom wspaniale spędzony czas i nowe przyjaźnie nawiązane w trakcie zajęć. Chcemy, by dzieci czuły się komfortowo i zdobywały wiedzę w odpowiednim tempie. Na równi z umiejętnościami programistycznymi dbamy o naukę logicznego myślenia, skupienia, komunikacji i rozwój kreatywności. Gwarantujemy, że obdarzając nas swoim zaufaniem, zapewniasz swojemu dziecku o wiele więcej niż tylko naukę podstaw programowania.