Jak poprawić koncentrację u dziecka?

koncentracja u dziecka

Każde kolejne pokolenie dzieci wychowuje się w bardziej cyfrowym świecie niż poprzednie. To niesie za sobą wiele szans, ale także ogrom zagrożeń. Ciągłe nasycenie bodźcami prowadzi do rozwoju zaburzeń koncentracji – dzieci mają problem ze skupieniem swojej uwagi na jednym, długotrwałym zadaniu, przyzwyczajone do świata Tik-Toka, gdzie wszystko trwa kilkanaście sekund. Wielu rodziców zastanawia się więc, jak poprawić koncentrację u dziecka. Okazuje się, że skutecznym narzędziem może być programowanie.

Problemy z koncentracją zmorą naszych czasów

Problemy z koncentracją swoich pociech zgłasza coraz więcej rodziców. Często mylnie określają, że ich dziecko jest „niegrzeczne” lub traktują objawy rozkojarzenia jako cechę osobowości pociechy. Nie powinno się jednak bagatelizować takich spostrzeżeń – dziś problemy ze skupieniem uwagi to jeden z największych problemów wychowawczych. Są na szczęście także dobre nowiny. Nad koncentracją można pracować.

Choć problemy często wynikają ze spędzania nadmiernego czasu przed ekranami już od najmłodszych lat, paradoksalnie pomóc w tym problemie może… programowanie. Mózg dziecka potrzebuje skupienia i odcięcia od bodźców zewnętrznych, by się skoncentrować. To właśnie rozwiązywanie zagadek, łamigłówek, rozwiązywanie postawionego problemu i wszystkie inne składowe nauki kodowania pochłaniają uwagę na tyle, by umysł młodego człowieka uczył się i przyzwyczajał do bycia skupionym.

Jak poprawić koncentrację u dziecka

Często na pytanie „jak poprawić koncentrację u dzieci” padają odpowiedzi wymieniające m.in.:

  • łamigłówki,
  • puzzle,
  • gry memory,
  • robotykę,
  • zabawy sensoryczne – tory przeszkód czy labirynty.

Wszystkie te aktywności polegają na pewnego rodzaju odkrywaniu, rozwiązywaniu problemu, wykorzystują pamięć i myślenie logiczne.

Istnieje dziedzina, która łączy to wszystko w jednym. Jest to programowanie.

Nauka programowania dla najmłodszych nie jest suchym kodowaniem, jakie znamy z filmów telewizyjnych o hakerach. Często zaczyna się od gier edukacyjnych, które zapoznają dzieci z ideami stojącymi za programowaniem i mechanizmami, którymi się ono rządzi. Świetnie nadają się więc dla najmłodszych, którzy wyniosą z nich wiele dobrego. Przede wszystkim omawianą przez nas umiejętność koncentracji, ale nie do przecenienia jest sama umiejętność programowania, niezwykle pożądana na współczesnym rynku pracy. Nie przewiduje się, żeby w dzisiejszym świecie, gdzie informatyzacja postępuje wręcz z dnia na dzień, trend ten się odwrócił

Nauka programowania jako metoda poprawy koncentracji

Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: jak poprawić koncentrację u dzieci poprzez naukę programowania? Wystarczy otworzyć dziecku te drzwi, a reszta przyjdzie sama. Nauka programowania dla dzieci to nie jest bowiem tylko nudny proces – jak kolejna lekcja w formie wykładu. Jest to działanie angażujące, które dziecko uważa za ciekawe, gdyż samemu musi działać i dojść do rozwiązania problemu.
Programowanie wymaga logicznego planu działania i rozumienia krok po kroku poszczególnych elementów składowych. Wymusza to skupienie na celu i planowanie, jak go osiągnąć. Do tego potrzebna jest długotrwała koncentracja, do której przyzwyczaja się niezwykle chłonny mózg młodego człowieka. Proces ten polega także na tworzeniu czegoś nowego – a więc wymaga myślenia twórczego, które sprzyja utrzymywaniu koncentracji, podobnie jak skupienie na szczegółach, które również jest nieodzownym elementem programowania.

To jeszcze nie koniec. Nie zawsze pierwszy plan okazuje się skuteczny – w programowaniu metoda prób i błędów nie jest niczym niecodziennym. Odnalezienie błędu w kodzie wymaga skupienia i cierpliwości, a praca nad takimi trudnościami uczy utrzymania koncentracji – i to nawet przy tak trudnych emocjach, jak frustracja wynikająca z niepowodzenia.

Pozytywnych emocji przy nauce programowania również nie brakuje. Bardzo charakterystycznym elementem tej sztuki jest to, że obecna jest natychmiastowa gratyfikacja, w postaci działających efektów swojej pracy. To motywuje do dalszej nauki, zaangażowania i kontynuowania koncentracji na celu. Taka długotrwała praca nad jednym projektem działa pozytywnie na umiejętność utrzymania koncentracji, a dzieci zmotywowane poprzednimi sukcesami chętniej biorą w niej udział.