Gdzie wykorzystywany jest język C++?

programowanie w C++

Język programowania C++ z powodzeniem funkcjonuje w branży informatycznej od ponad 30 lat. Co wpływa na popularność języka C++? Gdzie jest wykorzystywany? Czy warto inwestować w kurs programowania w C++ dla dzieci? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest język programowania C++?

C++ wywodzi się od swojego starszego brata, języka programowania C, który z założenia jest językiem strukturalnym. Oznacza to, że kod źródłowy napisany w C składa się z procedur oraz bloków opisywanych instrukcjami pętli i wyboru. Mimo spełniania swojej roli jako klasycznego języka programowania C brakowało nowoczesnego podejścia obiektowego. C++ powstało zatem jako obiektowe rozszerzenie języka C o wysokim poziomie zgodności kodów.

C++ narodził się w latach 80-tych XX wieku. Jego szczyt popularności przypadł jednak w latach 90-tych. To właśnie wtedy zauważono potencjał C++ tam, gdzie konieczna była duża wydajność oraz ścisła kontrola zasobów sprzętowych. W 1998 roku powstał standard ISO dla tego języka programowania, który usystematyzował terminologię kodu. W 2021 roku C++ wymieniany jest w pierwszej czwórce najpopularniejszych języków programowania.

Składnia C++ jest dużo bardziej złożona i skomplikowana, niż wielu innych języków programowania. Stąd też programowanie w tym języku jest bardziej wymagające, niż w Java czy Pythonie. Programowanie w C++ wspierane jest przez szereg bibliotek, które dają gotowe rozwiązania na wiele skomplikowanych zagadnień.

C++ jest językiem kompilowalnym – programy napisane w tym języku wymagają kompilatora, który “przetłumaczy” komendy użytkownika na język binarny, wykorzystywany podczas wykonywania operacji na programowanych zasobach sprzętowych. Dzięki temu programy C++ są bardzo wydajne – działają szybciej, przy wykorzystaniu mniejszych zasobów.

Zastosowanie języka C++

Język programowania C++ jest wieloplatformowy – przy zachowaniu odpowiednich reguł kodowania, programy można przenosić do innych środowisk, bez konieczności adaptacji kodu źródłowego.

C++ określa się mianem: niskopoziomowy, co w ogromnym uproszczeniu oznacza jego dużą synergię z bezpośrednią obsługą sprzętu IT. Świetnie sprawdza się więc w realizacjach związanych z systemami operacyjnymi, zarządzaniem sprzętowym, a także grach komputerowych, gdzie optymalizacja wydajności stawiana jest zawsze na pierwszym planie. Wystarczy wspomnieć, że C++ wykorzystywany był do tworzenia systemów operacyjnych Apple OS X, Windows 7 oraz Vista, a także pakietu biurowego Microsoft Office oraz narzędzi od Adobe. Programowanie serwerów to kolejna dziedzina, w której C++ znajduje swoje zastosowanie. Komunikacja sieciowa oraz zarządzanie systemami klient-serwer to domeny programów napisanych w C++.

Mimo wszystkich zalet C++ warto wspomnieć o tym, że nie jest to język uniwersalny – nie nadaje się on do tworzenia stron internetowych, ani aplikacji mobilnych. Niemniej jednak w erze rozwoju technologii wirtualnej rzeczywistości (ang. virtual reality, VR), C++ przechodzi swój prawdziwy renesans. Stało się to wbrew powszechnym do niedawna opiniom, że zostanie on wyparty przez prostsze, łatwiejsze do nauki, a zarazem wydajniejsze technologie. Do tej pory istnieją dziedziny, w których C++ jest niezastąpiony. Stąd też warto uczyć się podstaw programowania w C++ już od najmłodszych lat.

Dlaczego warto uczyć się języka C++

C++ od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych języków programowania. Często jest też wybierany do realizacji praktycznych zagadnień z informatyki już w szkole podstawowej.

Wymaga jednak więcej czasu na naukę podstaw, w porównaniu do innych języków. W otoczeniu programistów mówi się jednak, że jeśli poznamy C++ na poziomie pozwalającym na swobodne kodowanie, nauka jakiegokolwiek innego języka przyjdzie nam z łatwością.

Nie dziwi więc fakt, że język ten warto znać i być może właśnie kurs programowania w C++ dla dzieci będzie rozsądną decyzją. Nasze pociechy zyskają gruntowne podstawy programowania w dojrzałym, złożonym języku. Rozwiną umiejętności analityczne i poznawcze. Powinno to zaowocować w przyszłości. Szczególnie że być może C++ stanie się językiem niszowym, niechętnie poznawanym, a co za tym idzie: wzrośnie zapotrzebowanie na programistów wyspecjalizowanych w tym języku.

Jakkolwiek by było, nauka programowania w C++ jest z pewnością ambitnym wyzwaniem.