Dziecko skończyło kurs programowania – co dalej?

nauka dziecka

Przed Twoim dzieckiem kilka ostatnich lekcji kursu programowania. Niebawem otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności i odzyska kilka godzin wolnego czasu w tygodniu. To dobry moment, by porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, czego nauczyło się dzięki regularnym lekcjom programowania. Czy zainspirowały Twoją pociechę do dalszego rozwijania się w tej dziedzinie? A może kurs programowania dla dzieci nie był dobrym pomysłem i Twoje dziecko ukończyło go z poczucia obowiązku? Zastanówcie się wspólnie, jak rysuje się najbliższa przyszłość i czym może się zająć młody absolwent kursu programowania.

Edukacja w szkole średniej o profilu technicznym

Twoje dziecko chodzi jeszcze do podstawówki? Za kilka lat lub nawet za rok stanie przed wyborem szkoły średniej. Jeżeli umiejętność programowania to talent, który chce rozwijać w przyszłości, już dziś może zainteresować się zajęciami dodatkowymi z matematyki, informatyki lub np. robotyki.

Zajęcia pozalekcyjne często umożliwiają dzieciom startowanie w międzyszkolnych konkursach, a zajęcie jednego ze znaczących miejsc jest brane pod uwagę w rekrutacji do szkoły średniej. Będąc aktywnym już dziś, Twój uczniak może ułatwić sobie drogę do klasy matematyczno-informatycznej w liceum ogólnokształcącym. Przygotowywanie się do konkursów to również wiele nowych informacji, które z pewnością pozwolą na wyróżnienie się wiedzą w zupełnie nowym środowisku i przed bardziej wymagającymi nauczycielami.

A może technikum z klasą informatyczną? Jeżeli Twoje dziecko nie ma nic przeciwko spędzeniu dodatkowego roku w szkole średniej, zainteresujcie się ofertami techników. Obecnie to prawdziwe trampoliny do kariery. Szkoły chętnie stawiają na współpracę z największymi informatycznymi korporacjami, dzięki czemu niektóre lekcje prowadzą praktycy, a młodzież ma szansę poznać wiele tajników pracy w IT. Po ukończeniu technikum Twoje dziecko uzyska tytuł zawodowy, a dobre wyniki z zaliczenia specjalistycznych przedmiotów ułatwią mu start na technicznej uczelni.

Informatyka na publicznej lub prywatnej uczelni

Twoje dziecko jest już w liceum i zastanawia się nad odpowiednim kierunkiem studiów? Pasjonaci programowania doskonale odnajdują się na informatyce, gdzie rozwijają swoją umiejętności ii budują fundament pod karierę w branży IT. Jaka szkoła wyższa będzie najlepsza i do której najtrudniej jest się dostać?

Informatyka na uniwersytecie

Wiele uniwersytetów ma w swojej strukturze wydział z informatyczny. Kandydatów zawsze jest więcej niż miejsc, ale kryteria przyjęć są bardzo zróżnicowane. Doskonale napisana matura z matematyki jest obowiązkowym wymogiem prawie na każdej uczelni. Co ciekawe, nie trzeba napisać bezbłędnie matury z informatyki. Istnieją uczelnie, które punktują także język obcy lub maturę z innego przedmiotu ścisłego. Jeżeli Twojemu dziecku podwinęła się noga na informatyce, znakomity wynik np. z języka angielskiego może spełnić jego marzenia o studiowaniu informatyki.

Politechnika – produkcja geniuszy

Informatyka na politechnice jest na znacznie wyższym poziomie niż ten sam kierunek prowadzony na uniwersytecie. Aby studiować na politechnice i utrzymać się na liście studentów do egzaminu końcowego, potrzeba ogromnych ilości pracy własnej, wspartej niesłabnącą pasją.
Zaangażowanie i proaktywność bardzo procentują, ponieważ wielu studentów uczelni technicznych znajduje pracę w branży IT jeszcze w trakcie studiów. Politechniki wiodą prym w zdobywaniu grantów i dofinansowań dzięki zdolnym studentom, którzy tworzą nowoczesne oprogramowanie lub sprzęt niezbędny w technologii, medycynie czy telekomunikacji. Innowacyjne pomysły młodych ludzi już nie raz zainspirowały prezesów wielkich firm technologicznych.

Prywatne szkoły programowania

Wybór prywatnej uczelni to ogromne wyrzeczenie, ale też możliwość wykorzystania tygodnia roboczego na pracę, rozwijanie pasji lub praktyki u informatycznych gigantów. Uczelnie prywatne nie są oblegane przez osoby, które nie dostały się na uniwersytet lub politechnikę, ale są w większości świadomym wyborem studentów, którzy chcą otrzymać skondensowaną i aktualną wiedzę z dziedziny programowania. Wykładowcami na takich uczelniach są praktycy, którzy kodują na co dzień i dostrzegają ewolucję języków programowania. Studiowanie w prywatnej szkole wyższej to niebywały prestiż i wiele otwartych drzwi na rynku pracy w branży IT.

Niezależnie od tego, jaką drogą obierze Twoja pociecha możesz być pewien, że nasze kursy to dobra inwestycja nie tylko w przyszłość dziecka, ale również i przyjemnie spożytkowany wolny czas.