Czym się różni nauka programowania dla dzieci od nauki dla dorosłych

programowanie dla dzieci a dorosłych

Programowanie to dziedzina, z którą stykamy się na każdym etapie naszego życia. Korzystając z komputerów, smartfonów, a nawet nowoczesnych pralek czy odkurzaczy, mamy do czynienia z efektem pracy programistów. Oznacza to, że rynek zawsze będzie potrzebował specjalistów tego typu. Wielu rodziców zatem zastanawia się nad zapisaniem dziecka na lekcje programowania. Boją się jednak, że nauka skomplikowanego kodu może stanowić zbyt wysoko postawioną poprzeczkę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czym różni się nauka programowania dla dzieci od nauki dla dorosłych? Sprawdź!

Nauka programowania dla dorosłych – z jakimi wyzwaniami się wiąże?

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z obecnej pracy, a świat IT kusi nas możliwościami i lepszymi zarobkami, możemy zacząć uczyć się programowania. Kursy dla dorosłych zazwyczaj skupiają się na najpopularniejszych językach, takich jak C++, JavaScript czy Python. Niewątpliwym plusem takich kursów jest zdobycie najbardziej użytecznej wiedzy w pigułce i nacisk na naukę w praktyce poprzez tworzenie własnych projektów.

Niestety, nauka programowania w dorosłym życiu może być o wiele trudniejsza, jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z kodem i algorytmami. Każdy, kto uczęszcza na kurs programowania dla dorosłych, musi poświęcić większość swojego wolnego czasu na pracę własną. Oprócz praktycznego pisania kodu należy poznać zawiłości teoretyczne danego języka. Wiele osób czuje się przytłoczonych nauką połączoną z realizowaniem codziennych obowiązków i rezygnuje z przebranżowienia. Łatwiejszy start będą mieć osoby, które na wcześniejszych etapach swojej edukacji zetknęły się z lekcjami programowania.

Nauka programowania dla dzieci – czy warto?

Wielu z nas w czasach dzieciństwa i młodości nie miało możliwości nauki programowania w szkole lub na kursach. Dlatego, jeżeli sami teraz jesteśmy rodzicami, możemy zaoferować naszym dzieciom naukę dziedziny, która niewątpliwie przyda im się w toku dalszej nauki lub w życiu zawodowym. Programowanie dla dzieci od kilku lat istnieje w programie nauczania, ale mali pasjonaci, którzy czują, że programowanie to ich nowe hobby, mogą rozwijać swoją pasję na kursach programowania. Nauka programowania dla dorosłych a dzieci nie ukrywajmy – różni się i kładzie nacisk na zupełnie inne kompetencje, zaś maluchy mogą uczyć się zagadnień informatycznych nieco łatwiej. Gdy wejdą w dorosłość, programowanie będzie dla nich umiejętnością tak naturalną, jak liczenie czy pisanie, przez co poradzą sobie na rynku pracy o wiele lepiej.

W jaki sposób dzieci uczą się programowania?

Nauka programowania dla dorosłych a dla dzieci – czym się różni? Opcja nauki dla najmłodszych kładzie nacisk na zupełnie inne kompetencje, sam sposób prowadzenia zajęć jest nieco inny.

Nauka programowania dla dzieci a dorosłych różni się, a podstawową rzeczą, które je różni jest brak presji. Maluchy nie czują się przytłoczone życiowymi wyborami lub niezadowalającymi zarobkami. Ich nauka nie jest obarczona chęcią przebranżowienia czy wysokich zarobków. Każdy mały uczeń programuje poprzez zabawę, dzięki czemu zyskuje same pozytywne skojarzenia z tą dziedziną.

Przy okazji integracji z rówieśnikami zdobywa szereg umiejętności, które przydadzą się mu w szkole oraz w przyszłej pracy. Dzieci zdobywają także podstawy logicznego myślenia, które ułatwiają im przyswajanie wiedzy z różnych technologii. W efekcie mali pasjonaci oprócz programowania doskonalą swoją cierpliwość, umiejętność rozwiązywania problemów oraz kreatywność. A jeżeli mają na to ochotę, mogą kontynuować naukę na kursach oferujących programowanie dla dzieci. Bez zbędnego nacisku i presji dorosłego życia dzieciaki będą przyswajać nowe technologie, świetnie się przy tym bawiąc i czerpiąc satysfakcję z efektów nauki.

Jak wybrać dobry kurs programowania dla dzieci?

Najmłodsi uczą się poprzez zabawę. Kursy programowania, które od samego początku kładą nacisk na surową naukę języka, mogą okazać się nietrafionym wyborem. Dziecko zarzucone ogromem nieusystematyzowanej wiedzy szybko się zniechęci, nawet jeśli przejawiało nadzwyczajny talent do programowania.

Najlepszym wyborem jest kurs, który rozpoczyna się od nauki logicznego myślenia i schematów, jakie występują w programowaniu. Tak skonstruowany kurs programowania dla dzieci https://instakolko.pl/. Uczniowie zaczynają swoją przygodę z kodowaniem od wprowadzenia w tajniki tej dziedziny, następnie płynnie przechodząc do stopniowej nauki kolejnych języków programowania.

Maluchy na samym początku zapoznają się z prostym językiem Assembly. Gdy opanują podstawy, przechodzą do nauki Pythona – stosunkowo łatwego języka, a jednocześnie jednej z najbardziej pożądanych obecnie technologii w sektorze IT. Starsze dzieci, które swobodnie opanowały powyższe języki, mogą rozpocząć przygodę z C++. Język ten, podobnie jak Python, daje duże możliwości tworzenia różnorodnych narzędzi, a programiści biegli w C++ mogą liczyć na jedne z najlepszych zarobków w branży.
Zdobycie umiejętności programowania w różnych językach jest możliwe w każdym wieku. Nie da się jednak ukryć, że młodszym ta nauka przychodzi o wiele łatwiej. Jednocześnie mają wiele możliwości przyswajania wiedzy poprzez zabawę. Nawet jeżeli nie będą wiązały swojej przyszłości z programowaniem, dobry kurs rozwinie szereg kompetencji, które przydadzą się na każdym etapie edukacji, a także w dorosłym życiu.