Czy umiejętność programowania otwiera furtkę do kariery w IT?

Czy choćby podstawowa znajomość programowania otwiera furtkę do pracy w branży IT? Jest to pytanie czysto retoryczne. Podobnie jak umiejętność prowadzenia samochodu ułatwia zdobycie pracy jako zawodowy kierowca, tak samo poznanie zasad pisania poprawnego kodu, może pomóc w rekrutacji na wiele stanowisk w dziedzinach nowych technologii.

W jaki sposób umiejętność programowania pomaga w znalezieniu pracy w branży IT?

Znajomość podstawowych zasad programowania jest niezwykle pożądaną umiejętnością w niemalże każdym zawodzie związanym z IT i pozwala wejść w świat ciekawej i dobrze płatnej, perspektywicznej pracy.

Poznanie uniwersalnych algorytmów programistycznych może być przepustką do upragnionej pracy w wielu zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami. Pamiętajmy, że wybór języka, w jakim rozpoczynamy naukę programowania, jest zagadnieniem drugorzędnym. Ważne jest, aby gruntownie poznać podstawowe zasady programowania oraz rozwijać równocześnie umiejętności analityczne. Mając to przyswojone, łatwiej będzie nam uczyć się kolejnych języków.

Naukę można zacząć już w wieku wczesnoszkolnym w oparciu o edukacyjne języki programowania, jak np. Assembly i rozwijać swoje umiejętności w pracy z bardziej złożonymi językami programowania w dorosłym życiu. Podczas rekrutacji na pierwsze stanowisko pracy w branży IT, już choćby hobbystyczne zainteresowanie programowaniem wpisane do CV, może zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy.

Jest to tym bardziej ważne, jeśli do tej pory nie pracowaliśmy w tej specyficznej branży. Również rozmowa kwalifikacyjna (często wieloetapowa) może zakończyć się zdobyciem upragnionej pracy, jeśli wykażemy się praktycznym zrozumieniem kodu źródłowego programu.

Nie tylko programista. Jakie zawody można wykonywać, znając podstawy programowania?

Znajomość programowania w dowolnym języku przyda się również w wielu zawodach pokrewnych. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, często wybierają stanowisko testera oprogramowania. Jest to praca w branży IT, którą można zdobyć relatywnie najłatwiej. Tester oprogramowania nie musi nawet znać składni kodu źródłowego, w którym pisany jest program komputerowy. Jednak znajomość zasad programowania zdecydowanie ułatwi zdobycie pierwszej pracy jako tester oraz pozwoli realizować pierwsze projekty w sposób bardziej efektywny.

Analityk danych to zawód, który nie jest ściśle związany z programowaniem. Tu jednak biegła znajomość matematyki, rachunku prawdopodobieństwa, statystyki, ale także umiejętność programowania może być kluczowa. Analiza dużej ilości danych statystycznych wymaga szerokiej wiedzy, również tej, w jaki sposób dane te są gromadzone. A dane do analizy zbiera się poprzez zaawansowane algorytmy programów komputerowych.

Manager projektów to kolejny zawód, w którym znajomość programowania może być niezbędna. IT Project Manager jest osobą bezpośrednio i całościowo zaangażowaną w dany projekt. Może to być np. nowa aplikacja na smartfony, zaawansowany system informatyczny lub gra komputerowa. Tworzy plan jego powstania, rozkłada go na etapy realizacji i nadzoruje realizację. Manager projektów ma w swoim zespole grupę programistów – znajomość programowania może być więc kluczową kompetencją, niezbędną do komunikacji z członkami zespołu.

Jak to wszystko się ma do edukacji naszych dzieci? Czy nie za wcześnie, aby myśleć o nauce programowania naszych pociech w wieku wczesnoszkolnym? Bynajmniej. W dzisiejszych czasach nauka programowania od najmłodszych lat jest równie ważna, jak nauka matematyki. Nauka programowania przez zabawę może rozwinąć się w pełnoprawne hobby. Wielu nastolatków, którzy rozpoczęli naukę kodowania w szkole podstawowej, wykazuje duże zainteresowanie programowaniem również w szkole średniej. A stąd już tylko krok do rozpoczęcia kariery w IT.