Czy każdy może nauczyć się programować?

Nikt nie rodzi się programistą. Każdy, kto odnosi sukcesy zawodowe w tej dziedzinie, ma za sobą lata spędzone na nauce i doskonaleniu się. Co więcej, nie każdy uczący się, jest na ten sukces skazany. Jednak zapisując dziecko na zajęcia informatyczne, rodzicowi nie powinien przyświecać wyłącznie cel budowania jego kariery zawodowej, a rozwijania w nim szczególnych umiejętności, jakie daje uczenie dzieci programowania. To bowiem sposób na rozwijanie pasji,  a nie gotowy plan na życie. Czy jednak są to zajęcia dla każdego? 

Uczenie dzieci programowania jest podobne do nauki innych przedmiotów, chociaż może się wydawać, że jest ono zarezerwowane dla niewielkiej grupy osób. Jednak warto wziąć pod uwagę, że jeszcze kilka wieków temu tak myślano o przyswajaniu umiejętności czytania i pisania! I chociaż wciąż mamy specjalistów w tworzeniu różnego rodzaju tekstów, to na poziomie podstawowym praktycznie każdy swobodnie operuje słowem pisanym. Podobnie może być z programowaniem.

W nauce programowania wiele zależy od nauczyciela. Jego zadaniem jest przekonanie ucznia, że nie taki diabeł straszny, jak go malują oraz że tworzenie zawiłych ciągów liczb i poleceń to umiejętność, jak każda inna.

Nauka programowania – już od wczesnych lat

Nauka języka polskiego w szkołach to coś absolutnie oczywistego. Informatyka natomiast jest nową dziedziną nauki, która bardzo dynamicznie się rozwija. Zagadnienia, które były fundamentalne jeszcze 30 lat temu, teraz są już przestarzałe i nieaktualne. Nauka programowania dla dzieci wciąż ewoluuje,  dlatego nie ma uniwersalnych, optymalnych programów, którymi posługują się wszyscy nauczyciele.

Nasze doświadczenia z uczniami szkół podstawowych pokazują jednak, że w programowaniu praktycznie każdy może podjąć pierwsze kroki. Najlepiej, aby były to kroczki jak najmniejsze, zawierające za to jak największą liczbę przykładów i praktycznych ćwiczeń.

Nauka będzie również skuteczniejsza, jeśli zostanie rozpoczęta na wczesnych etapach życia dziecka. Kursy programowania pomogą młodym osobom rozwinąć zdolności logicznego i krytycznego myślenia. Będą niezwykle przydatne w późniejszych latach oraz podczas nauki innych przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka i fizyka.

Jak (nie) powinna wyglądać nauka programowania dla dzieci?

Częstym błędem w szkołach, jest jednak wrzucanie dzieci na przysłowiową, głęboką wodę. To najłatwiejsza droga do zniechęcenia młodych ludzi do dalszej nauki. Większość z nich już na początku uznaje, że to nie dziedzina dla nich. Niektórych można zrazić nawet na całe życie. Dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście nauczyciela do ucznia.

Dobry instruktor cierpliwie, krok po kroku wprowadzi dziecko w podstawy i tajniki danej dziedziny, wyjaśni wszystkie wątpliwości, pokaże na przykładach i ćwiczeniach, jak we właściwy sposób wykonać daną czynność. Jest to szczególnie istotne w takich przedmiotach jak matematyka, czy właśnie informatyka.  Przede wszystkim dziecko powinno czuć wsparcie i motywację. Z racji, że jest to trudna dziedzina, nie powinno być pozostawione samo sobie. Zadaniem nauczyciela jest bycie mentorem, który stopniowo wprowadzi dziecko w świat kodów i poleceń programistycznych.

Czy każdy może zostać programistą?

Postępująca cyfryzacja otaczającego nas świata sprawiła, że programowanie ma znaczący wpływ na społeczeństwo, a zrozumienie podstaw tych procesów należy do cenionych umiejętności.  Praca w zawodzie programisty wymaga jednak rozległej, nieustannie rozwijanej wiedzy oraz  umiejętności korzystania z wielu różnych narzędzi.

Czy programowanie jest trudne? Nie jest to dziedzina nauki należąca do prostych. Nie wystarczy bowiem znajomość danego języka programowania. Trzeba umieć go jeszcze wykorzystywać w sposób jak najbardziej optymalny. Nie każdy zatem będzie gotów, by przyswoić wiedzę programistyczną na poziomie zaawansowanym.

Nieco inaczej jednak wygląda nauka programowania dla dzieci. Maluchy uczą się bowiem na początku podstaw pisania kodu i tworzenia prostych programów. Na tym etapie odnajdzie się praktycznie każde dziecko.

Dobry nauczyciel stopniowo podnosi poprzeczkę, ucząc coraz to bardziej skomplikowanych zagadnień. Kolejne etapy wymagają więc od dziecka coraz większego zaangażowania. Na pewno łatwiej jest w tej kwestii uczniom z matematyczną smykałką, które chętnie podejmują się wyzwań, jakie oferuje “królowa nauk”.

Jak zapisać dziecko na kurs programowania?

Wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracyjny, dostępny na naszej stronie, a my wyślemy Ci dalsze instrukcje.

W szkole programowania Instakółko dzieci uczą się w małych 6-8-osobowych grupach. Uczniów dobieramy według doświadczenia, wiedzy oraz tempa pracy uczestników. Nie musisz się więc martwić, że malec nie będzie nadążał za innymi lub, przeciwnie, nudził się. 

Do każdej z grup przypisywany jest doświadczony opiekun, który czuwa nad tym, aby każde dziecko czuło się swobodnie i mogło tym samym przyswajać wiedzę we własnym, komfortowym dla siebie tempie.

Już na początku swojej programistycznej ścieżki dzieci tworzą pierwsze, proste programy. Następnie krok po kroku wdrażają się w coraz to bardziej zaawansowane aspekty dotyczące kodowania. Taki sposób przekazywania wiedzy daje nie tylko niezbędne informacje, ale również możliwość odczuwania satysfakcji z tworzenia działających programów.