Czego dziecko nauczy się na kursie programowania?

uczące się dzieci

Programowanie jest bez wątpienia na topie. W sektorze IT zarobki są jednymi z najwyższych w kraju, informatyka jest chętnie wybieranym kierunkiem, a programowanie to częste marzenie osób myślących o zmianie zawodu. Z tego powodu, wielu rodziców zastanawia się nad zapisaniem swojego dziecka na kurs programowania już w najmłodszych latach jego życia, by zapewnić mu lepszy start na późniejszych etapach kształcenia. Takie działanie jak najbardziej ma sens – zwłaszcza że programowanie kompleksowo rozwija młodego człowieka. Czego dziecko nauczy się na kursie programowania?

Podstawowe pojęcia i umiejętności komputerowe

Zacznijmy od rzeczy podstawowych – nauka programowania pozwala poznać najważniejsze zagadnienia związane z komputerami. Dziecko rozumie ich funkcjonowanie i uczy się podstawowych pojęć (wejście, wyjście, zmienne, pętle), przez co – nawet jeżeli zdecyduje się nie kontynuować ścieżki programisty – będzie mu łatwiej w świecie, który cały zdominowany jest przez komputery. Znajomość zagadnień IT ma dziś kluczowe znaczenie, chociażby w kontekście bezpieczeństwa.

Zaawansowane umiejętności IT – podstawy języków programowania

Kurs programowania dla dzieci prowadzony jest przede wszystkim po to, by nauczyć podstaw tego zajęcia. Absolwent takiego kursu jest zaznajomiony z najpopularniejszymi językami programowania. Dziecko, które ukończyło wszystkie poziomy kursu, swobodnie posługuje się co najmniej podstawami języków Assembly, Python oraz C++. To z kolei daje solidne podstawy do dalszej nauki, a nawet pracy na części stanowisk w sektorze IT. Potrzebni są także analitycy, testerzy i inne osoby, które nie muszą być niezwykle biegłe w programowaniu, ale muszą je rozumieć i znać jego podstawy.

Pisanie własnych programów

Zdobyte na zajęciach umiejętności programistyczne pozwolą młodym osobom nie tylko na kontynuowanie nauki w przyszłości, ale także wykorzystanie wiedzy już teraz. Dziecko będzie w stanie pisać swoje własne, wprawdzie proste, ale działające programy.

Wiedza zgodna z wytycznymi MEN

Kurs prowadzony jest zgodnie z wytycznymi MEN, co oznacza, że jego absolwent będzie przygotowany do oficjalnych egzaminów państwowych, np. do matury z informatyki. Dodatkowo, dzieci w trakcie kursu rozwiązują m.in. zadania z olimpiady informatycznej dla szkół podstawowych, przez co zdobywają szeroką wiedzę tematyczną, która nie jest ograniczona jedynie do oderwanego od rzeczywistości „klepania” kodu. To podnosi ich szanse w szkolnych konkursach i może przekładać się na dalsze sukcesy edukacyjne.

Umiejętności wykraczające poza materiał szkolny

Kurs programowania dla dzieci różni się od kształcenia szkolnego tym, że zdobywane umiejętności wykraczają poza materiał MEN. Dziecko przede wszystkim uczy się prawdziwego programowania, a nie samego wpasowywania się w zagadnienia egzaminacyjne.

Przede wszystkim – kompetencje przydatne w codziennym życiu

Wiedza o programowaniu to o wiele więcej niż sama możliwość pracy przy komputerze. Przede wszystkim uczy specyficznego rodzaju myślenia i rozwija umiejętności analityczne. Dziecko oswaja się z myśleniem logicznym, radzeniem sobie z problemami i szukaniem rozwiązań.

Jako że komputery i technologie informacyjne są dziś podstawową formą spędzania wolnego czasu młodych ludzi, łatwo w ten sposób rozbudzić ich ciekawość i chęć do nauki, co z kolei przekłada się na łatwość przyswajania wiedzy z innych przedmiotów szkolnych.

W trakcie kursu poruszane są podstawy arytmetyki i algorytmiki, które przydadzą się na lekcjach matematyki. Jest to przedmiot często nielubiany przez dzieci, jednak w dużej mierze dlatego, że są do niego negatywnie nastawione. Poznanie podstaw matematyki na interesującym kursie programowania, w przyjaznej atmosferze, przekłada się na oswojenie jej w szkole. Gdy dziecko poznaje empirycznie, że matematyka nie jest niczym strasznym, a wręcz kojarzy mu się z jego potencjalną pasją, będzie miało o wiele mniej kłopotów na lekcjach.

Podsumowanie

Dziecko na kursie programowania nauczy się przede wszystkim programować – to oczywiste, jednak nie wyczerpuje tematu. Poza znajomością Assembly, Pythona i C++, a także umiejętnością tworzenia podstawowych programów, oswoi się również z przedmiotami ścisłymi i w przyjazny sposób pozna podstawy matematyki. Do tego, zdobędzie tak cenne w dzisiejszych czasach kompetencje związane z obsługą komputera, wsparcie w szkolnych konkursach (np. olimpiadzie informatycznej), a także pasję do nauki i jasno określoną ścieżkę na dalszy rozwój. Analityczne i logiczne myślenie przyda się natomiast w każdym aspekcie życia, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, pełnych niepewności, fake newsów, a nawet jawnych oszustw.